Lubelska haiwka

W radosnym czasie wielkanocnym zapraszamy wszystkich na „Lubelską haiwkę 2022”, która odbędzie się w niedzielę, 8 maja 2022 roku o godz. 11:15, po Liturgii Świętej, na podwórku cerkwi greckokatolickiej na terytorium Muzeum Wsi Lubelskiej.

W tym bardzo niepokojącym, trudnym czasie dla wszystkich Ukraińców i całego świata warto zbierać razem, podtrzymywać i kontynuować dawne tradycje, łącząc się i będąc razem.

Tradycja wielkanonych haiwek, albo, jak jeszcze je nazywają w Ukrainie „jahiłky”, „hahiłky” (tradycjne pieśni na powitanie wiosny, przyrody) to dawna tradycja wysławiania Zmartwychwstania Chrystusa, a z drugiej strony jest to powitanie wiosny, młodzieżowa zabawa oraz spotkanie z przyrodą, która budzi się i rozkwita. W programie będzie wspólne wykonywanie tradycyjnych haiwek, dziecięce oraz młodzieżowe zabawy. Każdy będzie mógł dołączyć do wspólnego powitania wiosny, śpiewając razem.

Specjalnie na wydarzenie zostaną przygotowane książeczki z tekstami pieśni, każdy będzie mógł zabrać je na pamiątkę.
Zapraszajcie swoich bliskich, przyjaciół, kolegów, znajomych.

Zróbmy razem „Szuma”, zaśpiewajmy „Werbową doszczeczkę” i obejdźmy tardycyjnie z nią dookoła cerkwi, zaplećmy „Wieniec”, żeby było słychać na cały Lublin.